Srdcem stověžatého města je Staroměstské náměstí s radnicí a orlojem (1). Naplánujte si její návštěvu na celou hodinu, kdy orloj odbíjí a můžete tak pozorovat procesí apoštolů v jeho oknech. Na náměstí se koná řada trhů, obzvlášť kouzelné jsou v období Velikonoc a vánoční trhy jsou jedny z nekrásnějších na světě.
Ze Staroměstkého náměstí se vydejte po královské cestě přes Karlův most (2), který byl dokončen roku 1402. Dostanete se tak ze Starého města na Malou stranu a na vaši cestu přes Vltavu přiom bude shlížet 30 převážně barokních soch a sousoší. Nezapomeňte si dotekem sochy sv. Jana Nepomuckého přivolat štěstí.
Po Královské cestě pokračujte až na Pražský hrad (3), který byl založen kolem roku 800 knížetem Bořivojem. Je největším hradním komplexem na světě a pokochat se zde můžete pohledem na celé hlavní město. Samotný hrad tvoří soubor paláců a cíkrevních staveb rozmanitých stylů. Projděte si hradní nádvoří, zahrady i katedrálu svatého Víta.
Při výhledu z Pražského hradu na kvetoucí historické zahrady se můžete rozhodnout, do které se vydat, a cestou dolů se zastavte v jednom z nejmalebnějším zákoutí poblíž Hradu – Zlaté uličce (4), která se svými malými barevnými domky vypadá jako z pohádky.
K návštěvě láká mladší sestra pařížské Eiffelovy věže, Petřínská rozhledna (5), která je s výškou přes 65 metrů jednou z dominant města. Naleznete ji na temeni kopce Petřína, oblíbeného místa nejen zamilovaných, na jehož vrcholek se můžete nechat vyvézt lanovkou. Přivoňte ke květinám v růžovém sadu, projděte si Křížovou cestu nebo navštivte hvězdárnu.
Magickým místem Prahy je Vyšehrad (6), kde si užijte jak zeleně a soch v parku, tak pořádné dávky historie. Toto pradávné hradiště a pevnost se nachází na skále nad pravým břehem Vltavy. Prohlédněte si i nejstarší pražskou rotundu sv. Martina, letní divadelní scénu a užijte si báječný výhled na řeku.
Při toulkách nesmíte vynechat park na Kampě, kde vás zaujme Lennonova zeď (7) u Maltézské zahrady na Malé Straně. Pomalovaná a popsaná zeď odkazuje na zpěváka Johna Lennona a od 70. let se zde objevují nápisy a malby symbolizující jeho hrob. Je také místem, kde lidé vyjadřovali názory a protesty proti komunistickému režimu.
Kampa (8) nabízí mnohem více zajímavých míst, ať už je to muzeum v Sovových mlýnech, historické zahrady nebo vodní kanál Čertovku. Tomuto místu se předzívá Pražské Benátky a prozkoumat je zblízka můžete i při lodní vyjížďce.
Malá strana skrývá spoustu pokladů. Jedním z nich je Vrtbovská zahrada (9), barokní terasovitá zahrada italského typu, do níž se dostanete přes Vrtbovský palác z Karmelitské ulice. Spolu s dalšími barokními zahradami – Vratislavskou, Schönbornskou a Lobkowickou – leží na svahu Petřína, je považována za jednu z nejkrásnějších barokních zahrad a nabízí dokonalé útočiště před ruchem velkoměsta.
I Praha má své ostrovy. Na Slovanském ostrově (10) vám zaujme honosná novorenesanční budova – palác Žofín, místo kulturních akcí. Mostem Legií se zase dostanete na Střelecký ostrov (11) se sportovišti, restaurací s krásným výhledem a parkem jako stvořeným pro procházky nebo festivaly.
Nejlépe dopoledne nebo v podvečer se vydejte na Náplavku (12), oblíbené vydlážděné nábřeží podél řeky Vltavy. Konají se zde farmářské trhy - můžete ochutnat místní dobroty, čerstvou praženu kávu či jen tak pozorovat barevné hemžení a také lodě a labutě na Vltavě.
Jeden z nejkrásnějších výhledů na Pražský hrad a centrum se naskýtá z Riegrových sadů (13) na Vinohradech. Městský park s travnatými plochami, sportovišti, restauracemi i kavárnami se hodí na piknik i příjemnou procházku ve stínu stromů. Jako na dlani budete mít hlavní město z Letenských sadů (14), rozsáhlého parku na levém břehu Vltavy s výhledem na řadu památek a významných míst. Prohlédněte si i Hanavský pavilon, metronom, Letenský zámeček, Letenský kolotoč a projděte se platanovou alejí.
Stýská se vám po vůni lesa? Michelský (Kunratický) les (15) je vhodný pro relaxaci díky svým příjemným lesním cestám. Vydat se můžete stezkou údolím Kunratického potoka, navštívit zoo koutek nebo místní lesní restauraci. A když budete tiší, možná se vám poštěstí zahlédnout i muflony.
Skvostem třpytícím se u řeky je budova Národního divadla (16). Novorenesanční divadlo je jednou z nejvýznamnějších staveb v celé zemi, její základní kámen byl položen 16. května 1868, a po požáru v roce 1881 se celý národ složil, aby byl kulturní svatostánek znovu otevřen.
Na pravém břehu Vltavy naleznete i Tančící dům (17) (také nazývaný Ginger a Fred). Dokončený byl v roce 1996 a pojmenován je podle dvou nárožních věží, inspirovaných slavným tanečním párem – Fredem Astairem a Ginger Rogersovovou.
Obdivujete baroko? Kostel Nejsvětějšího Salvátora (18) je považován za jednu z nejcennějších barokních památek v hlavním městě. Objevíte jej na Křižovnickém máměstí na Starém městě před Karlovým mostem. Okouzlí vás i honosný Chrám sv. Mikuláše (19) na Malostranském náměstí, který je díky svému náročnému zpracování považován za umělecky nejvýznamnější barokní stavbu Prahy. Vnitřek představuje nejhonosnější barokní interiér – stěny jsou pokryty umělým mramorem, stropy freskami od významných malířů. A na barokní varhany tu hrál sám Mozart v roce 1787.
Do zlatých časů secese vás s noblesou přenese Obecní dům (20). Stojí v srdci Prahy na náměstí Republiky, v sousedství Prašné brány, a slouží především reprezentačním účelům. Do noblesy a atmosféry dob dávno minulých se ponoříte i ve zdejší Francouzské restauraci. Jedním ze symbolů Prahy je pozdně gotická Prašná brána (21), přimknutá k Obecnímu domu. Právě zde začíná první část historické Královské cesty na Pražský hrad.
Národní muzeum (22) uzavírá horní část Václavského náměstí a je monumentální novorenesanční historickou památkou z roku 1891. Další překrásnou novorenesanční budou je Rudolfinum (23) na náměstí Jana Palacha na Starém Městě v Praze. V jeho Dvořákově síni se pořádají významné koncerty, např. v rámci Pražského jara.
Láká vás literatura a tajemno? Dlouhodobá expozice v Muzeu Franze Kafky (24) nabízí pohled do světa slavného pražského rodáka a jedné z nejvýznamnějších postav světové literatury. Pokochat se zde můžete prvními vydáními jeho děl, deníky, fotografiemi i audiovizuálními programy.